Wellness so saunou priamo v penzióne

Wellness  unnamed (2)  unnamed (3)  Wellness

 

Pôsobenie sauny na organizmus je mnohostranné. Vplyvom vysokej teploty dochádza predovšetkým k značnému prekrveniu kože, podkožia, svalov. Pri potení sa zrýchľuje tep, po ochladení sa opäť upravuje. Sauna do značnej miery reguluje krvný tlak (osoby s vyššími hodnotami krvného tlaku sa musia saunovať veľmi opatrne). V saune sa zvyšuje aj telesná teplota, ktorá stúpa tak o 1 – 2 °C. Pravidelným saunovaním dochádza k podpore regenerácie a celkovej relaxácie, posilnenie odolnosti voči stresovej záťaži a posilnenie obranyschopnosti organizmu.

Sauna umožňuje celkový potný kúpeľ v horúcom suchom vzduchu (teplota 60° – 100°C, ale s nízkou vlhkosťou 10 – 25%).

Neoddeliteľnou súčasťou saunovania je následné ochladenie studenou vodou (omývanie, sprchovanie, ponorný kúpeľ, plávanie).

Zásady správneho saunovania :

1. Vyzlečte sa. V teple je predsa len lepšie byť bez akejkoľvek vrstvy odevu – či už z praktických alebo hygienických dôvodov.

2. Osprchujte sa. Očistnou sprchou teplou vodou aj s použitím mydla urobíte dobre nielen svojmu telu, ale predovšetkým prispejete k celkovým hygienickým podmienkam v saune. Po osprchovaní sa doporučuje frotáž uterákom.

3. Do priestorov sauny vám stačí len uterák, osuška alebo plachta, aby ste si mali na čo sadnúť a nespálili si zadok o prehriate drevené dosky. Naviac uterák chráni vás aj ostatných pred infekciou. Ľahnite si alebo sadnite na suchý uterák  s dolnými končatinami  vystretými v kolenách tak, aby nohy boli  vystavené rovnakej teplote  ako zbytok tela. Intenzitu tepelnej záťaže modifikujete  výškou lavice na ktorej sedíte (teplota vzduchu v saune je typicky rozložená podľa výšky jednotlivých stupňov lavíc – pri podlahe je najnižšia, cca 40°C, pri strope najvyššia, až 110°C).

4. Vnímajte sa. Ako náhle vstúpite do kúpeľa, mali by ste ukľudniť svoje telo, myšlienky aj ústa. Behom prehrievania sa má mlčať, alebo hovoriť len tlmeným hlasom. ( Hlbšie nádychy vedú k priamemu prúdeniu horúceho vzduchu do pľúc, čím sa rýchlejšie otepľuje vaše telesné jadro.) Tiež sa zbytočne nepohybujte, ak zostanete v kľude, ľahšie odoláte teplu a nebudete zaťažovať organizmus.

5. Dýchajte nosom. Technika dýchania je pre účinok sauny veľmi dôležitá. Vdychujte a vydychujte vzduch nosom a to pozvoľne, nie zhlboka, skôr povrchne. Pokiaľ vás páli nosná sliznica, ovlažte si tvár, zátylok a nos studenou vodou. Nosné dierky si potom môžete prekryť jednou rukou. Zabudnite na dýchanie ústami.

6. Doba zotrvania v saune je asi 10- 15 min..Pred opustením sauny  sa nachvíľu posaďte so spustenými nohami, aby nedošlo ku kolapsu pri  prudkom postavení.

7. Ochlaďte  sa studenou sprchou alebo v ochladzovacom bazéne. Ušetrite svoj organizmus šoku, preto do bazéniku vstupujte pozvoľne.

8. Oddýchnite si. Najlepšie na lehátku v plachte. Nepoužívajte teplé zábaly, pretože ďalším neúčelným potením sa porušuje doznievaní účinok. Odpočinok môžete doplniť krátkym zdriemnutím, ktoré vás osvieži. Rovnako ako v priebehu kúry aj na záver doplňte tekutiny (nealkoholické).